بناهای تاریخی

سردر باغ ملی:

سر در باغ ملی از دروازه های قدیمی شهر تهران است که از جنبه های مختلف معماری ، تاریخی ،نظامی ، فرهنگی  و زیبایی شناختی و ... قابل بررسی است.

این دروازه در زمان فتحعلی شاه قاجار 1212 تا 1250 ه.ق  بنا نهاده و در دوران ناصرالدین شاه 1264 تا 1313 تجدید بنا شد و توسعه یافت ، اما در پایان دوران قاجار به این میدان کمتر اهمیت داده شد و مورد بی مهری های زیادی قرار گرفت بطوریکه به نظافت و پاگیزگی آن توجه نشد به این ترتیب مقداری تخریب ناشی از عدم توجه داشته است.


بزرگترین دژ نظامی " قلعه رودخان "

قلعه رودخان بزرگترین دژ آجری ایران می باشد، در فاصله 20 کیلومتری فومن در نزدیکی روستای  رودخان در قسمتی از ارتفاعات پوشیده از درختان سرسبز بقایای دژ مستحکم و عظیمی خود نمایی می کند که هیبت و صلابت آن هر بیننده ای را مسحور می کند.

( برخی کارشناسان ساخت این قلعه را در دوران ساسانیان دانسته اند. )


گنبد کابوس :

گنبد کابوس بنایی تاریخی از سده 4 هجری است که در شهر گنبد کاووس شمال ایران در استان گلستان قرار دارد این بنا یکی از بلندترین بناهای اجری جهان به شمار می اید که در سال 397 هجری قمری برابر با 375 هجری شمسی در زمان سلطنت " کابوس بن و شمگیر" بنا گردیده.


کارخانجات آجر قزاقی و آجر نسوز رمضانی این افتخار را دارد که از محصولات این گروه تولیدی در میراث فرهنگی جهت ترمیم و باز سازی اماکن تاریخی مانند" قلعه رودخان" فومن – آرامگاه "کاشف السلطنه" لاهیجان – مسجد "عالی شهید مطهری" یا " سپهسالار" سابق – مجلس “بهارستان”– سفارت دانمارک – سفارت انگلیس و امامزاده "قاسم" ، "یحیی" ، "ابراهیم"، "3برادران" و ابنیه های تاریخی بزرگ و کوچک دیگری استفاده گردیده است.